Michigan Association of School Administrators

Your Success. Our Passion.

MASA Regions

Regions

MASA is divided into 10 regions, each with equal representation in our governance. Please see the Regions page for representative information, meeting minutes and more.

Region MapRegion Map

ISD/School District/County Map

Download a large format PDF map of School district, ISD and county boundaries.

Map

Region 1

Area: Upper Peninsula

Council Reps: Tim Hall (Region President), Jay Kulbertis, Craig Allen

2014 Minutes: March; April; May
2013 Minutes: March; May; September; November; December
2012 Minutes:
  February (handouts); March; April; AugustSeptember; November; December
2011 Minutes: FebruaryMarchAprilMayAugustSeptember
NovemberDecember  
2010 Minutes: SeptemberNovember

Region 2

Area: Alcona, Alpena, Antrim, Benzie, Charlevoix, Cheboygan, Crawford, Emmet, Grand Traverse, Iosco, Kalkaska, Leelanau, Manistee, Missaukee, Montmorency, Ogemaw, Oscoda, Otsego, Presque Isle, Roscommon, Wexford 

Council Reps: Peter Moss (Region President), Joann Spry, Scott Dunsmore

2014 Minutes: January;
2013 Minutes: March; April; October; November
2012 Minutes: September/October; November
2011 Minutes: April  
2010 Minutes: SeptemberOctober

Region 3

Area: Allegan, Barry, Ionia, Kent, Lake, Mason, Mecosta, Montcalm, Muskegon, Newaygo, Oceana, Osceola, Ottawa 

Council Reps: Tom Reeder (Region President), Dirk Weeldreyer, Tom Livezey

2014 Minutes: January;March;May;
2013 Minutes: October; December
2012 Minutes: February; November
2011 Minutes: MarchSeptemberNovember

Special Projects: Reading Now Network (RNN)

Region 4

Area: Arenac, Bay, Clare, Gladwin, Gratiot, Isabella, Midland, Saginaw

Council Reps: Charley Schwedler (Region President), Susan Wooden, Doniel Pummell

2014 Minutes: May
2012 Minutes: AprilOctober
2011 Minutes:
 JanuaryMayOctober

Region 5

Area: Huron, Genesee, Lapeer, St Clair, Sanilac, Tuscola 

Council Reps: Tim Stein (Region President), Matt Wandrie, Eric Lieske

2014 Minutes: January; April

Region 6

Area: Clinton, Eaton, Ingham, Shiawassee 

Council Reps: Andrea Tuttle (Region President), Brian Metcalf, David Moore

2014 Minutes: February
2013 Minutes: JanuaryParents Grassroots ExamplesSocial Media PresentationNovember
2012 Minutes: September 6September 27; October

Region 7

Area: Berrien, Branch, Calhoun, Cass, Kalamazoo, St Joseph, Van Buren

Council Reps: Patreick Kreger (Region President), Ron Drzewicki, Rusty Stitt

2014 Minutes: January;April;
2013 Minutes: January; March; August; October; November; December;
2012 Minutes:
August; September; November
2011 Minutes:
 JanuaryMarchSeptemberOctober   
2010 Minutes: September

Region 8

Area: Hillsdale, Jackson, Lenawee, Livingston, Monroe, Washtenaw

Council Reps: Scot Graden (Region President), John Krimmel, Scott Riley

2014 Minutes: April;
2013 Minutes: October; December
2012 Minutes: November

Region 9

Area: Macomb, Oakland, Wayne 

Council Reps: Robert Livernois (Region President), Russel Pickell, Marion Ginopolis

2011 Minutes: September

Region 10

Area: City of Detroit